V kroji do Hradiště

20.08.2020

Často mi píšete a říkáte, že je škoda, že Uherské Hradiště zrušilo letošní Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. A dávám vám v tom za pravdu 😒 I pro mne byly slavnosti, jejichž vznik jsem před dvěma desítkami let inicioval, velkým svátkem. Rád jsem viděl zástupy krojovaných, kteří si užívají vzájemnou pospolitost i to, že všichni společně vzdávají hold tradicím, které jsme zdědili po předchozích generacích, a které řada z vás tak vřele předává zase dalším generacím...

Uherskohradišťská radnice však rozhodla, jak rozhodla. Nikoho z nás se neptala. Politický strach z koronaviru převládl nad snahou najít alespoň nějakou formu, jak slavnosti zachovat. Proto jsem rád, že vznikla iniciativa "V kroji do Hradiště". A třeba ji uvítáte i vy a společně také letos rozzáříme slováckou metropoli krásou slováckých krojů 🤩.

Já jsem v kroji nikdy nechodil, proto jsem si na to "nehrál" ani na slavnostech vína. Jednou jsem však od vás dostal darem krojovou košili, kterou jsem měl nosit v Senátu. Vzal jsem si ji tehdy, když se nám podařilo změnit zákon a zbavit folklor povinnosti platit autorské poplatky. A pak ještě párkrát... Máte však mé slovo, že když přijedete v sobotu 12. září do Uherského Hradiště v kroji, tak i já si tuto košili obleču, abych společně s vámi držel partu 👍.

A aby bylo veselo, bohatý folklorní program bude připraven v areálu Sklepy Mařatice ve Vinohradské ulici. Začneme již v pátek 11. září "zapalováním (ne)Slavností". Pokračovat budeme sobotním "(ne)Putováním Vinohradskou ulicí" a skončíme nedělními "dozvuky (ne)Slavností". Samozřejmě za dodržení všech platných hygienických nařízení a při zodpovědnosti a ohleduplnosti každého z nás.

A víte co? Každého krojovaného zvu na skleničku dobrého slováckého vína 🍷 Máte ji ode mne gratis. Ne kvůli volbám, jak vám budou mnozí podsouvat, ale proto, že jsem rád, že udržujete krásné slovácké tradice 😉

Ivo Valenta 
Zadavetel/zpracovatel: Strana soukromníků České repoubliky
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!