O MNĚ

Narodil jsem se 3. 8. 1956 v Čeladné jako starší z dvojčat. Dětství jsem strávil na Valašsku.

Kromě sportu jsem se už coby dítě zajímal o gastronomii, proto jsem se vyučil kuchařem a poté vystudoval Střední hotelovou školu.

První pracovní zkušenosti jsem sbíral v hotelu Všemina a šlo pro mne opravdu o velkou "školu života". Pod vedením doc. Čuby jsem se totiž naučil již za totality základům podnikání.

Hned po revoluci jsem se pak rozhodl začít podnikat naplno. V obavách, zda ji vůbec zvládnu splatit, jsem si vzal půjčku. Z bývalé čistírny peří jsme udělali bar a otevřeli jsme také prodejnu potravin, která se jako první v okolí začala orientovat na zákazníka a nabízet čerstvé pečivo také o víkendu. Sám jsem seděl za pokladnou.

Postupem času jsem se pustil do podnikání spolu s dalšími členy rodiny a společně jsme založili SYNOT, jehož název vznikl zkrácením slov SYNové a OTec. Firma tehdy měla pouze tři zaměstnance, dnes jsou to přibližně tři tisíce pracovníků, téměř třicet let existence, podnikání v desítkách zemích světa v řadě odvětví a řada významných ocenění a uznání.

Mým mottem vždy bylo: "normální je pomáhat", proto se již před více než dvaceti lety rozhodl založit nadaci, která se soustředí na pomoc v oblasti zdravotní, sociální, školství, sportu a kultury s důrazem také na podporu lidových tradic a folkloru především ve Zlínském kraji, resp. na Slovácku. Během doby své existence nadace výrazně podpořila tisíce subjektů dohromady více než 1,25 miliard korun.

Aktivně se podílím také na rozvoji cestovního ruchu, a to především v regionu, ale také za hranicemi České republiky. Řada těchto investic dokonce získala prestižní mezinárodní ocenění. Mezi nejvyhledávanější objekty patří například Grandhotel Tatra ve Velkých Karlovicích, secesní hotel Elizabeth v Trenčíně, legendární koupaliště a skvost meziválečné architektury, koupaliště Zelená žaba v Trenčianských Teplicích, unikátní sklepní labyrint Sklepy Mařatice v Uherském Hradišti, lyžařský areál na Kyčerce či ve Zlíně a mnoho dalších.

Vyvíjím však aktivity také například v oblasti školství, kde jsem ve Zlíně vytvořil alternativu klasické formě vzdělávání. Tou je soukromý vzdělávací komplex ORBIS Zlín, určený pro děti od dvou let věku až po maturitu. Kromě individuálního přístupu k dětem, kdy je především v mateřské a základní škole kladen důraz na omezený počet dětí ve třídách, je zde také tzv. bilingvní výuka - v praxi tak mají děti ve vyučování souběžně dva učitele - jeden z nich je rodilý anglický mluvčí, díky čemuž se děti přirozenou formou učí angličtině.

V roce 2014 jsem se rozhodl aktivně vstoupit do politiky jako senátor a později také jako krajský zastupitel a zastupitel města Zlína. Veškeré prostředky, plynoucí z výkonu mých politických funkcí, se shromažďovaly ve Studijním fondu. Jeho prostřednictvím byly podpořeny desítky studentů středních, vyšších odborných a vysokých škol, kteří by se jinak nemohli účastnit zahraničních studijních stáží. Konkrétně částka přesáhla šest milionů korun.

Své politické aktivity jsem ukončil v říjnu roku 2020. To však neznamená, že se o dění v naší zemi a Slovácko přestanu zajímat. Tuto oblast, v níž mám své srdce, rodinu i přátele, budu podporovat i nadále. Velmi jsem si ji oblíbil. Právě tady jsme začali podnikat. Obdivuji místní aktivní a pracovité lidi. Mám velice rád místní folklor a lidové tradice, které se tu dědí z generace na generaci. Jsem ohromen pestrostí a barevností krojů, které jsou jedinečné v rámci celého světa. Také proto jsem byl před lety iniciátorem Slováckých slavností vína a otevřených památek, které jsem až do jejich prozatím posledního realizovaného ročníku výrazně finančně podporoval.

Žiji ve Zlíně a mám pět dětí - čtyři dcery a jednoho syna, který je nejmladší. Právě s dětmi také aktivně trávím většinu svého volného času.

Ivo Valenta 
Zadavetel/zpracovatel: Strana soukromníků České repoubliky
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!